• Murat KOÇ

Dynamo Yönetimi

Programlama dilleri, genellikle mantık ve hesaplama içeren fikirleri ifade etmek için oluşturulmuştur. Bu hedeflere ek olarak, Tasarım Niyetlerini ifade etmek için Dynamo metin dili (eski adıyla DesignScript) oluşturulmuştur. Genellikle hesaplamalı tasarım keşif olduğu kabul edilmektedir. Dynamo bunu desteklemek için çalışır: Dynamo yazılımı nı kullanıcıların parametrik kavramsal tasarımları keşfetmek ve görevleri otomatikleştirmek için görsel mantığı oluşturmayı sağlayan bağımsız bir programlama ortamıdır.

Dynamoyu neden kullanırız.

Dynamoyu revit programı ile birlikte, karmaşık ve büyük kompleksli projeleri yönetmek için çok güçlü bir araçtır. Tasarımcıların karmaşık formları kontrol etmek için matematiksel formülleri kullanmalarına yardımcı olabilmesi için doğdu. Dynamo, bir kaç tıklama ile bilgi ayıklamak ve programlama becerileri olmadan eklenti oluşturma karmaşıklığından kaçınmak için bir çok mühendis tarafından kullanılır. Dynamo'yu daha çok parametre değişiklikleri ve ekstraksiyonu için kullanırız, çünkü bazı durumlarda Revit'in sınırlaması nedeniyle doğru değerleri doğru pozisyonlara koymak için kullanırız. Ve buna benzer bir çok örnek verebiliriz


.•Revit iş akışı

1)Dynamo'yu kullanmaya başlamadan önce üzerinde çalıştığınız projeyi kaydedin. Dynamo son derece güçlü ancak yine de bir beta sürümü olduğundan bazen kararlı olmayabilir ve Revit'in çökmesine ve kapanmasına neden olabilir.

2)Projeyi merkez dosya üzerinden açın

3)Add-in → Dynamo'ya gidin

4)Revit versiyonuna bağlı olarak yüklü olan Dynamo sürümünü açın

5)İhtiyacınız olan doğru tanımı açın. Penceredeki bazı yeni tanımları da bulacaksınız

a.Eğer var olan dynamo (OPEN) tanımını açtığınızda dynamo tanımını çalıştırdıktan sonra, bazı uyarı mesajları alabilirsiniz, bu mümkün olduğundan endişelenmeyin. Hatanın nerede olduğunu ve neden bir hata olduğunu bulmaya çalışın. Çözüm bulamazsanız, BIM Yöneticisine sorun. Dynamo dosyasında herhangi bir değişiklik yapmayın.

b.Dynamo tanımını çalıştırdıktan sonra dosyayı kaydetmeden kapatın

6.Eğer dynamo arayüzünde NEW tanımını açtığınızda yeni bir sayfa oluşturulacaktır. Bu Sayfada dynamo editörünün içinde kullanılan Dynamo metinsel programlama dilini göreceğiz.

Yeni bir Dynamo komut dosyası oluşturmak için Dynamo editörünün ekranın sol tarafında SEARCH LIBRARY ara yüzünde kullanacağınız bir code seçin

Her betik bir dizi yazılı komuttur. Bu komutlardan bazıları geometri oluşturur; Diğerleri matematiksel problemleri çözer, metin dosyaları yazar veya metin dizeleri üretir. Dynamo'daki her komut, noktalı virgül ile sonlandırılır. Eğer siz bunları eklemezseniz, Editör size bir tane ekleyecektir. Ayrıca, komutların öğeleri arasında boşluk, sekme ve boşluk adı ve boşluk sayısı ve kombinasyonunun önemli olduğunu unutmayın. Doğal olarak, boşluğun kullanılması, kendiniz ve gelecekteki okuyucularınız için kodunuzun

okunabilirliğini artırmaya yardımcı olması için kullanılacaktır. Dynamo tanımını çalıştırdıktan sonra dosyayı kaydedin ve kapatın.


70 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör